Home Sieci Wydajny router = wydajna sieć . Czy zawsze?

Wydajny router = wydajna sieć . Czy zawsze?

przez admin
routery

Nowoczesne routery oferują coraz większe przepustowości, zarówno przy wykorzystaniu łącza bezprzewodowego, jak i przewodowego, dzięki czemu nadają się zarówno do domów, jak i małych firm. Są na tyle wydajne, że zapewniają pokrycie obszaru budynku czy biura oraz stabilne połączenie ze wszystkimi urządzeniami końcowymi: laptopem, telewizorem, drukarką czy smartfonem.

Niestety zwłaszcza tańsze modele routerów często nie są w stanie obsłużyć wielu urządzeń, przez co stabilność pracy odczuwalnie spada, a w krytycznych momentach może skutkować resetem urządzenia lub przerwaniem połączenia. Czasem zdarza się też, że pojedyncze urządzenie już nie jest w stanie pokryć wymaganego obszaru. W przypadku, gdy urządzenie okazuje się nieskalowalne, tj. nie można go rozbudować lub wymienić anten zewnętrznych na mocniejsze, jednym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Wśród dostępnych obecnie na rynku modeli warto zwrócić uwagę na:

Router Netgear XR300 posiada trzy wysokowydajne anteny zewnętrzne, które zapewniają nie tylko wyższe prędkości połączenia, lecz także i mniejsze zakłócenia oraz większe pokrycie sygnałem dwupasmowej sieci WiFi. Co ważne, dzięki technologii Beamforming polegającej na wzmocnieniu sygnału sieci w kierunku aktywnego połączenia użytkownicy mogą być spokojni o niezawodność i stabilność połączenia z siecią. Ci zaś, którzy wolą tradycyjne połączenie przewodowe, skorzystać mogą z 4 gigabitowych portów LAN, które pozwalają na łączność czy to z komputerem PC czy innymi urządzeniami przewodowymi. Nie bez znaczenia jest tu dwurdzeniowy procesor 1GHz oraz funkcja Anti-Buffer Bloat, które wspólnie porządkują ruch w sieci i nadają mu określone priorytety.

MikroTik RB4011iGS-5HacQ2HnD-IN charakteryzuje szerokimi możliwościami konfiguracji. Posiada 4 anteny zewnętrzne oraz wspiera technologię 2×2 MIMO w paśmie 2,4GHz oraz 4×4 MIMO w paśmie 5GHz. Jeśli dostawca zapewnia połączenie światłowodem możemy dokupić do routera moduł SFP i podłączyć światłowód do routera 10 portów o maksymalnej prędkości transferu 10Gbp.

Router Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN 1x SFP+ Port 2033 Mbps
Router Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN 1x SFP+ Port 2033 Mbps

Rola anteny i wzmacniacze sieci

Anteny wykorzystywane w routerach to najczęściej anteny dookólne dlatego zalecane jest w miarę możliwości ustawienie routera w centrum biura. Modele producentów takich jak np. Netgear lub Mikrotik charakteryzują się lepszym pokryciem sygnałem bezprzewodowym dzięki anteną o większej mocy niż większość modeli dostarczanych przez dostawców usług internetowych. Dodatkowe wsparcie dla standardu 802.11n, 802.11ac oraz w najnowszych modelach 801.ax zapewnia lepszą prędkość transmisji danych wewnątrz sieci. Wsparcie dla technologii MU-MIMO umożliwia jednoczesne podłączenie kilku urządzeń dzięki czemu opóźnienia w sieci są zminimalizowane.

Gdy sygnał z routera nie jest zadowalający, wzmacniacz WiFi częściowo rozwiązuje problem. Urządzenie odbiera sygnał bezprzewodowy z routera i rozsyła swój własny na obszarze, gdzie sygnał z routera był nieosiągalny. Może jednak wystąpić wtedy problem z prędkością przesyłania sygnału bezprzewodowego do urządzenia końcowego, a co za tym idzie opóźnienia, które wpłyną na komfort pracy. Należy również pamiętać, że im więcej wzmacniaczy WiFi zostanie umieszczone w budynku czy biurze, tym bardziej obciąża się router aktywnymi urządzeniami wewnątrz sieci.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz