Home Dyski Western Digital: RED, RED PRO czy ULTRASTAR? Czym się różnią i do czego są przeznaczone?

Western Digital: RED, RED PRO czy ULTRASTAR? Czym się różnią i do czego są przeznaczone?

przez admin
Wester Digital: RED, RED PRO I ULTRASTAR

Przedstawiamy trzy różne serie dysków HDD od firmy Western Digital czyli światowego lidera w dziedzinie dysków HDD. Każdą z tych serii – i różnice między nimi – omówiliśmy na przykładzie dysków o tej samej pojemności. Zanim jednak przejdziemy do porównania i omówienia tych serii – przedstawiamy genezę ich powstania.

Trochę historii

Warto zwrócić uwagę na zależność pomiędzy kierowaniem dysku na dany segment rynku, a inny sposób komunikacji do klienta. Serie RED i RED PRO (WD RED i WD RED PRO) są kierowane na rynek konsumencki, natomiast ich rozwiązanie biznesowe jest przedstawiane jako Western Digital, ponieważ zwrot WD jest kojarzony na rynku z rozwiązaniami konsumenckimi. Poza tym jest to związane z kupieniem HGST (Hitachi Global Storage Technologies) przez Western Digital. Tutaj należy pochylić się nad historią biznesu HDD aby zrozumieć te zależności. Pierwszą firmą, która wyprodukowała i wprowadziła na rynek dyski HDD był IBM. Kiedy IBM postanowił zmienić swój model biznesowy i sprzedał całą dywizję zajmującą się R&D oraz produkcją dysków do Hitachi.
W ramach Hitachi została wydzielona sekcja zajmująca się tylko dyskami
i została nazwana HGST. Następnie w 2012r. Western Digital kupił HGST, ale nie mogło dojść do pełnej fuzji tych dwóch firm ponieważ nie zezwalało na to Chińskie prawo antymonopolowe. W 2015r. nastąpiła zgoda na fuzję.
Te dwie firmy formalnie funkcjonowały osobno do roku 2018, kiedy nastąpiło połączenie struktur i marka HGST została zastąpiona przez Western Digital.

Western Digital Ultrastar

Serie dysków WD/Western Digital

Poniżej przedstawiamy zestawienie omawianych serii, a także w tabeli główne ich parametry.

  • WD RED – Seria została zaprojektowana jako rozszerzenie rozwiązań konsumenckich i jest przeznaczona do rozwiązań domowych lub małych firm, gdzie w jednym urządzeniu jest nie więcej niż 8 dysków. Gwarancja na produkt – 3 lata.
  • WD RED PRO – jest ulepszoną wersją serii RED. Została zwiększona prędkość obrotowa talerzy oraz wydłużony okres gwarancyjny.
  • WD GOLD – jest to kopia wersji Ultrastar, która składa się z dysków SATA w wersji 512E. W pewien sposób jest to konkurencja dla serii Ultrastar, ale kiedyś WD miało tylko tą serię biznesową. Obecnie WD GOLD jest dalej dostępny
    na rynku i cieszy się zainteresowaniem.
  • Western Digital Ultrastar – czyli seria stworzona przez IBM, potem rozwijana przez HGST. Ze względu na tradycje marki nazwa „Ultrastar” została zachowana. Są to rozwiązania dyskowe przeznaczone do najcięższych zadań, gdzie nie ma możliwości na rozwiązania kompromisowe. HGST opatentowało dyski helowe czyli rozwiązania dzięki którym udało się powietrze w środku zastąpić helem, czego efektem jest obniżenie tarcia, mniejsza temperatura, większy MTBF,
    a co za tym idzie większa niezawodność.
WD REDWD RED PROWestern Digital Ultrastar
PNWD120EFAXWD121KFBX0F30146
Pojemność12TB12TB12TB
Form factor3.5’’3.5’’3.5’’
Cache256MB256MB256MB
Szybkość Rotacji (RPM)540072007200
MTBF (hours)1 000 0001 000 0002 500 000
Gwarancja355
PrzeznaczanieRozwiązania do 24 dyskówRozwiązania do 8 dyskówBrak limitu
Dostępne interfejsySATASATASATA lub SAS
Sektory logiczne512E512E512E lub 4KN

Wnioski

Jeśli skupimy się tylko na pojemności i prędkości obrotowej porównanych dysków, to znajdziemy niewiele różnic. Natomiast gdy przyjrzymy się detalom to możemy zauważyć różnice, które dzielą wymienione serie dysków na rozwiązania konsumenckie i biznesowe/serwerowe. Jeśli poszukujemy dysku do domu, czy małej firmy wtedy seria WD RED na pewno sprosta naszym oczekiwaniom. Dla trochę bardziej wymagających rozwiązań seria WD RED PRO daje większe możliwości,
ale wciąż ma ograniczenia, takie jak maksymalna ilość w urządzeniach. Jeśli jednak poszukujemy dysków twardych dla dużych firm czy serwerowni to jedynie seria Western Digital Ultrastar będzie odpowiednia, a dodatkowo zapewni długą gwarancję żywotności dysków.

Western Digital oprócz produkcji samych dysków biznesowych ma w swojej ofercie platformy dyskowe tzw. JBOD (z ang: just bunch of disk), w których w wielkości 4U może być nawet 102 dyski serii Ultrastar.

WD RED, WD RED PLUS, WD RED PRO

Wszystkich Państwa zainteresowanych naszą ofertą dysków HDD zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy w wyborze dysku HDD do Państwa potrzeb, który będzie spełnia oczekiwana i wymogi techniczne. W sprzedaży posiadamy szeroki asortyment dysków twardych, cenionych w branży producentów, co jest najlepszą gwarancją ich jakości oraz bezawaryjnego działania. Zapraszamy do zakupów.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz