Home Dyski Sektory logiczne, szyfrowanie i firmware dla dysków HDD

Sektory logiczne, szyfrowanie i firmware dla dysków HDD

przez admin
dodatkowe parametry dysków HDD

Sektor logiczny i jego rodzaje

Sektor logiczny odpowiada w jakich partiach dane będą zapisywane na dysku HDD. Obecnie jeszcze stosowany system 512N (natywny) odpowiadał za zapisywanie blokami 512 bajtów. Z czasem jak danych było coraz więcej i dyski są coraz większe, wprowadzono większe bloki aby zapis mógł następować szybciej. Został wymyślony system 4KN (Sektor ma 4096 bajtów), który miał umożliwić zapis większymi partiami i poprawić szybkość zapisu. Niesyty wiele urządzeń miało z tym problem w momencie wprowadzenia dlatego wprowadzono system 512E (emulowany – czyli 4096 jest wirtualnie podzielony na 8 bloków po 512 bajtów). Obecnie system 512N stosuje się dla dysków do 4TB, a powyżej już tylko 512E lub 4KN. Jeśli nie wiadomo dokładnie jakie dysk wybrać sugerujemy 512E, na pewno zadziała.

Jeśli ktoś kupi dysk 4KN i nie zadziała? Jest możliwość zmiany sektora logicznego za pomocą software bez utraty gwarancji dysku. Nie można mieszać dysków z różnymi sektorami logicznymi w jednej grupie RAID ale można w ramach różnych grup w tym samym urządzeniu. Starsze urządzanie mogą mieć problem z obsługą 4KN dlatego 512E jest bardziej uniwersalny.

Szyfrowanie dysków HDD

ISE (Instant secure erase) czy SE (secure erase) są to funkcje, które nie służą do szyfrowania dysków, tylko do kasowania danych bezpiecznie. Funkcjami które zajmuje się szyfrowanie danych na dysku jest np.: SED (Self-encrypting drive) albo TCG (Trusted computing group) albo TCG FIPS (Federal information processing standard – amerykański standard zabezpieczania danych).

Czy można mieszać w jednym urządzanie dyski z różnym szyfrowaniem? Nawet w jednej grupie Raid? Tak, można jeśli spełni się dwa warunki. Po pierwsze musi być taki sam sektor logiczny a zabezpieczenie musi być wyłączne.

Czy firmware ma znaczenie?

Wszystko zależy od urządzenie i zastosowania. W przypadku dostawców macierzy jak Synology/Qnap, którzy umożliwiają podłączenie dowolnych dysków spełniających wytyczne dla urządzenia F/W znaczenie nie ma. Jeśli w grupie RAID stosuje się dyski o takim samym PN ale z różnych dat produkcji F/W też nie stanowi problemu. Problem może wystąpić tylko u dostawców urządzeń gdzie w oprogramowaniu jest jasno wyznaczone jaki F/W musi być aby urządzenie go odczytało. Bardzo rzadko występuje to w serwerach, ale jest to problem przy wymianie/dobieraniu dysków do macierzy np.: DELL, HPE.

Czy należy się bać dysków używanych?

W przypadku SSD problemem jest sama technologia. Ciężko określić stan dysku i oszacować jego żywotność, więc nie jest to rekomendowane rozwiązanie. W przypadku dysków HDD tego problemu nie ma. Współczesne dyski osiągają do 2,5 mln godzin dla parametru MTBF (Mean Time Between Failures – średni czas między awariami) gdzie dla 365 dni mamy 8760 godzin (co nam daje ponad 250 lat). Oznacza, to że potencjalny okres działania dysków HDD, może być naprawdę długi. W naszej opinii nie należy się ich bać, jeśli chodzi o dyski klasy biznesowej.

Podsumowanie

Czy lepszy jest SSD czy HDD? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla klienta konsumenckiego SSD ma większe możliwości. Dla klienta biznesowego wszystko zależy do czego chce stosować. Każda z technologii ma swoje mocne strony. SSD to szybkość reakcji, więcej IOPS, szybkość przesyłania danych. HDD oferuję atrakcyjna cenę dla 1GB, pojemność, długi okres działania. W tym momencie najbardziej opłacalne są rozwiązania hybrydowe czyli mieszanie dysków HDD i SSD. Natomiast dla tych, którzy muszą mieć jakość niezależnie od kosztów jedynym wyjście są rozwiązania SSD, a HDD można wtedy wykorzystać jako miejsce na archiwizację danych.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz