Home Sieci Przełącznik i punkty dostępowe – duet marzeń?

Przełącznik i punkty dostępowe – duet marzeń?

przez admin
Przełącznik i punkty dostępowe – duet marzeń?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są punkty dostępowe (access pointy) podłączone do przełączników (switchy). Rozwiązania te są skalowalne i można je dostosować do potrzeb każdej sieci. W przypadku zmiany biura umożliwiają również wykorzystanie go w nowej lokalizacji oraz dokupienie dodatkowych Access Pointów w celu pokrycia większego obszaru sygnałem bezprzewodowym. Wadą zastosowania tego rozwiązania jest konieczność skorzystania z przewodów w celu połączenia punktów dostępowych do przełącznika, daje to jednak ogromne możliwości w zarządzaniu tymi urządzeniami oraz konfigurowania ich wedle własnych potrzeb. Zastosowanie standardu PoE w przełącznikach minimalizuje liczbę przewodów potrzebnych do podłączenia punktów dostępowych, ponieważ możemy je zasilić za pomocą przewodu łączącego oba urządzenia.

Najczęściej wybierane access pointy

Access pointy różnią się od siebie głównie mocną anten, ich ilością (co ma wpływ na zasięg urządzenia) oraz maksymalną prędkością transferu danych. Poniżej przedstawiamy jedne z najbardziej popularnych modeli marki Ubiquitii w tej chwili na rynku:

Access point UAP-nanoHD – najmniejszy access point z rodziny UniFi ma 160 mm średnicy i jest o 30% mniejszy od UAP AC PRO. Urządzenie wyposażone jest w standard Wave2, z wykorzystaniem technologii 4×4 MiMo. Maksymalna przepustowość modelu to aż 1733 Mb/s w paśmie 5 GHz, a maksymalny zasięg to 122 metrów, dzięki czemu urządzenie świetnie sprawdza się we wdrożeniach sieci bezprzewodowych o dużej wydajności. Access point UAP-nanoHD został zaprojektowany do użytku wewnątrz. Z myślą o różnorodnych wnętrzach oraz preferencjach użytkowników, producent przygotował kolekcję skórek, dzięki którym urządzenie doskonale wkomponuje się w wystrój biur, mieszkań czy przestrzeni handlowych.

Access Point Ubiquiti UAP-nanoHD
Access Point Ubiquiti UAP-nanoHD

Access point UAP-AC-LITE – model o 25% mniejszy od standardowej wersji punktu dostępowego UniFi, zaprojektowany, by optymalizować wydajność łączności radiowej. Dzięki technologii 2×2 MIMO UAP-AC-LITE umożliwia jednoczesną łączność w dwóch częstotliwościach. Model zbiera informacje na temat zakłóceń sieci (funkcja Spectral Analysis), przyśpiesza łączność (funkcja Band Steering) oraz minimalizuje problemy za pomocą limitowania czasu dostępu (Airtime Fairness).

Access point UAP-AC-LR – dzięki mocnym antenom urządzenie może zapewnić sygnał na obszarze do 183 metrów. Ponadto, UAP AC LR udostępnia sygnał w dwóch częstotliwościach: 2.4 GHz z 3×3 MIMO oraz 5 GHz z 2×2 MIMO. Dzięki temu model ten doskonale sprawdza się na większych obszarach, gdzie potrzebna jest sieć bezprzewodowa, np. w halach produkcyjnych, magazynach czy salach konferencyjnych.

Najczęściej wybierane switche

Switche możemy podzielić głównie na zarządzalne i niezarządzalne, ze wsparciem dla PoE lub bez i z aktywnym lub pasywnym chłodzeniem. Warto również wziąć pod uwagę kwestie chłodzenia, ponieważ przełącznik z aktywnym chłodzeniem może wytwarzać słyszalny hałas. Jeśli mamy również możliwość podłączenia światłowodu do firmy warto skorzystać ze switcha ze slotem SFP. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy kilku najczęściej wybieranych switch przez naszych Klientów:

Switch Ubiquiti us-8-60w umożliwia zasilenie 4 urządzeń za pomocą PoE, wszystkie porty obsługują prędkość 1Gb. Przełącznik jest chłodzony pasywnie.

Switch Ubiquiti US-8-60W
Switch Ubiquiti US-8-60W

Przełącznik Ubiquti US-16-150W posiada dwa sloty sfp oraz 16 portów Rj45.

W zależności od obszaru, który wymaga pokrycia można dobrać rozwiązanie optymalne do tego zadania. Routery dają nam często ograniczone możliwości jednak w pełni wystarczające w niektórych przypadkach oraz determinującym wybór z powodu ceny. Systemy mesh zazwyczaj oferują nam możliwość pokrycia większego obszaru WiFi bez wykorzystania przewodów do transmisji pomiędzy kolejnymi punktami, jednak zakres zarządzania takim rozwiązaniem nadal nie jest tak rozbudowany jak przy użyciu przełącznika i punktu dostępowego. Rozwiązaniem z największymi możliwościami zarządzania są access pointy oraz switche, jednak ich wykorzystanie wymaga połączenia przewodowego pomiędzy urządzeniami.

Szukasz rozwiązania sieciowego do domu lub firmy? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie. Napisz na adres sales@esus-it.pl!

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz