Home Dyski Podział dysków SSD przez wzgląd na sposób ich użytkowania – różnice w cenach i parametrach

Podział dysków SSD przez wzgląd na sposób ich użytkowania – różnice w cenach i parametrach

przez admin

Dyski SSD w przeciwieństwie do HDD zbudowane są w oparciu o półprzewodnikowe pamięci NAND, a cecha na której chcemy się skupić to ich wytrzymałość. W czasie zapisu informacji następuje zmiana napięcia, i ten moment ma wpływ na trwałość dysku SSD. Ta cecha zmieniała się wraz z rozwojem technologii. Na początku były tylko SLC (Single Level Cell – jeden bit na komórkę), następnie MLC (Multi Level Cell – 2 bity na komórkę), kolejne były TLC (Triple Level Cell – 3 bity na komórkę), a obecnym standardem są QLC (Quad Level Cell – 4 bity na komórkę). Więcej szczegółów o tych technologiach, a także ich wpływu na wytrzymałość dysków SSD można znaleźć w artykule: ”MICRON 5210 – czy QLC ma sens w rozwiązaniach klasy Enterprise?”.

Źródło: https://www.micron.com/products/nand-flash/qlc-nand

Kalkulator wytrzymałości dysków SSD

O ile rodzaj użytej pamięci NAND wpływa jednoznacznie na jakość i osiągi dysku SSD, o tyle nie przekłada się on liniowo na wytrzymałość dysku. Kluczem do określenia wytrzymałości dysku jest współczynnik DWPD (Data Write Per Day – ilość pełnych zapisów na dzień) oraz TBW(Total Bytes Written lub Terabytes Written)
i to one determinują z jakim dyskiem i której grupy mamy do czynienia. Dzięki takim współczynnikom nie trzeba samemu porównywać użytych technologii czy też rozwiązań dodatkowych używanych tylko przez jednego producenta. Jednak każdy producent podaje ilość możliwych do wykonania zapisów na dysku
w przyjętym przez siebie współczynniku. W jaki sposób je porównać? Polecamy skorzystać z naszego kalkulatora DWPD, sprowadzić parametry do wspólnego mianownika i zobaczyć, które rozwiązanie jest dla nas lepsze.

Podział dysków SSD przez wzgląd na sposób ich użytkowania

W tym wpisie chcielibyśmy się skupić na przyporządkowaniu dysków do 4 grup, powstałych w oparciu
o kryterium ich zastosowania a także przedstawienia ich zastosowania. Na bazie naszego doświadczenia pokażemy różnice w tych propozycjach oraz jak je rozpoznać.

Very read intensive (VRI)

Jest to grupa, która powstała dość niedawno. Są to dyski, w których DWPD będzie się zmieniać w zależności od sposobu zapisu. W przypadku zapisu ciągłego jego wytrzymałość będzie dużo lepsza niż dla zapisu losowego. Najlepszym środowiskiem dla tej grupy są aplikacje nastawione na odczyt tzw. WORM (Write Once Read Many). DWPD dla tych dysków wynosi od 0.2 do 0.5-1. Ta grupa będzie najkorzystniejsza cenowo.

Read Intensive (RI)

RI jest najpopularniejszą i zarazem największą grupą ze wszystkich. Są to dyski, dla których DWPD wynosi od ok.1 do ok. 2. Najczęściej ten rodzaj dysków jest montowany w serwerach oryginalnych na pierwszy montaż.

Mix Used (MU)

DWPD w tego typu dyskach wynosi od ok. 2.5 do ok. 5. Rozwiązanie jest przeznaczone do środowisk mieszanych, w których ważne są zarówno operacje zapisu jak i odczytu. Cenowo są droższe od RI od 10% co 30%.

Write Intensive (WI)

Ten typ dysków posiada wartości DWPD od 5 w górę. Na rynku najpopularniejsze dyski SSD z tej grupy posiadają następujące wartości DWPD: 5, 10, 25. Rozwiązania przeznaczane do intensywnej pracy gdzie zapis jest kluczowym parametrem aplikacji.

Q&A – czyli najczęściej zadawane pytania przez Was!

Pyt: Jaki SSD jest najlepszy dla mnie?
Odp: Powiedz jaką masz aplikacje i jaki jest dzienny zapis, to zaproponujemy rozwiązanie.

Pyt: Jaki wpływ na gwarancję ma DWPD i TBW?
Odp: Dyski SSD mają gwarancje producenta w latach (3 lub 5 dla biznesowych rozwiązań) albo w TBW. DWPD mówi ile razy dziennie dany dysk można zapisać w wyznaczonym okresie gwarancyjnym.

Pyt: Co się dzieje po okresie gwarancyjnym? Czy dysk SSD padnie?
Odp: Nie powinien, ale zacznie się degradacja pojemność, czyli przestrzeń dyskowa będzie maleć.

Pyt: Jeśli mam dysk z DWPD 1, to co się wydarzy jak będę go zapisywać w połowie żywotności albo 2 razy na dzień?
Odp: Jeśli zapiszemy dysk w połowie jego żywotności to wytrzymałość się podwoi. W przypadku zapisywania 2 razy częściej to jego wytrzymałość spadnie o połowę.

Pyt: Jeśli dysk ma 5 lat gwarancji ale padł po 2.5 roku ponieważ był 2 razy częściej zapisywany niż powinien
– czy producent wymieni go w ramach gwarancji?
Odp: Nie, ponieważ są odpowiednie zapisy w gwarancji TBW i jeśli zostaną odczytane dane z kontrolera to reklamacja zostanie odrzucona.

Pyt: Jeśli wcześniej miałem dysk o pojemności 960GB z DWPD 1 i zamienię go na 1.92TB
z DWPD 1 to co się zmieni z wytrzymałością?

Odp: Jeśli liczba operacji i zapisu jest taka sama, to dodatkowa pojemność zwiększy wytrzymałość SSD dwukrotnie.

Pyt: Czy można zamiast dysku Read Intensive użyć rozwiązania Mix Used lub Write Intensive?
Odp: W górę można zawsze zmieniać. W dół tylko wtedy jeśli pójdzie za tym zmiana pojemności. Np.: 960GB MU można zmienić na 3.84TB RI.

Pyt: Czy można samemu zmieniać wytrzymałość dysku?
Odp: Jest to możliwe u niektórych producentów. Może istnieć taka możliwość z poziomu zarządzania serwerem lub z poziomu NAS, poprzez funkcję over-provisioning (nadmiarowa alokacja). Np.: dysk 960GB, można zmniejszyć do 800GB, a nadmiarową przestrzeń wykorzystać do zwiększenie wytrzymałości z DWPD 1 nawet do 3.

Pyt: Jakie są zalety dysków półprzewodnikowych SSD?
Odp: Przede wszystkim szybkość działania, ponieważ posiadają niski czas dostępu do danych, dodatkowo wydzielają mniejszą emisję ciepła i nie generuje żadnego hałasu.

Pyt: Czy można zamontować dysk SSD w kieszeni 3.5”?
Odp: Jak najbardziej tak, do tego należy użyć odpowiedniego adapteru zgodnie z marką serwera, dla przykładu adaptery od: HPE lub Dell.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz