Home Dyski Interfejs SATA III dla dysków twardych – czy to już ich koniec?

Interfejs SATA III dla dysków twardych – czy to już ich koniec?

przez admin
interfejs SATA

Interfejs SATA jest jednym z najstarszych interfejsów dla dysków twardych. Jego premiera miała miejsce w 2000 roku. Ostatni następca tego rozwiązania, czyli SATA III, powstał w 2008 roku. Ten rodzaj interfejsu panował na rynku IT długo, ale technologia SSD spowodowała, że interfejsy te stopniowo tracą swoją pozycję i ten proces będzie tylko się pogłębiał.

Mimo że, klasyczne dyski twarde HDD obecnie nie są w stanie wykorzystać w pełni możliwości interfejsu SATA III, sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej dla dysków SSD. Możliwości przesyłowe interfejsu SATA III to 4.8 Gbit/s (czyli 600 Mb/s). Ta szybkość stanowi ograniczenie dla dysków SSD. Przyglądając się konsumenckim dyskom SSD można zauważyć, że mają one zbliżona szybkość zapisu i odczytu. Wykonując testy programami takimi jak ATTO lub CrystalDisk można zauważyć, że te podobieństwa w szybkości zapisu/odczytu są związane z granicami szybkości jakie zapewnia właśnie interfejs SATA III. Co jasno pokazuje, że ciężko wskazać po samej prędkości różnic między produktami.

Z informacji jakie pojawią się w źródłach można wywnioskować, że  obecne serie dysków biznesowych mogą być jednymi z ostatnich. Nie będzie już więcej SSD SATA Enterprise, ponieważ brak technologicznego uzasadnienia, aby tworzyć jeszcze szybsze rozwiązania, jeśli będą ograniczone interfejsem. Jeśli chodzi o dyski HDD to dyski SATA dalej będę produkowane i są zapowiadane coraz większe pojemności – do 20TB do końca 2020.

Dyski HDD z interfejsem SATA w ofercie Esus IT

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz