Home Dyski Interfejs SAS dla dysków twardych – rozwiązanie dla wymagających

Interfejs SAS dla dysków twardych – rozwiązanie dla wymagających

przez admin
dyski z interfejsem SAS

SAS – jestem interfejsem, który pojawił się 4 lata po debiucie SATA. Kluczową różnice w tym interfejsach pokażemy na przykładzie między SATA III 6Gb/s, a SAS III 12 Gb/s. Dlaczego SAS może być 2 razy szybszy? Jak już wspomnieliśmy wyżej SATA/NVMe mogą w jednym czasie wysłać albo odbierać, SAS potrafi robić to jednocześnie, dlatego teoretycznie może być 2 raz szybszy od SATA. Różnic jest znacznie więcej jak np.: większe napięcie – które umożliwia podłączanie dłuższymi kablami, więcej operacji I/O, raportowanie błędów itd. itp. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w środowisku gdzie będzie 50 na 50 zapis/odczyt. 

SAS dla dysków twardych - oś czasu
Źródło: http://www.scsita.org/content/library/serial_attached_scsi_technology_roadmap/

Czy SAS ma wady?

Jakie są wady tego rozwiązania? Pierwszą wadą jest cena w stosunku do SATA/NVME. Drugą jest konieczność zastosowania kontrolera (Host Bus Adapeter – HBA), który będzie odpowiadał za zarządzanie dyskami SAS. Jak się ma natomiast kompatybilność w odniesieniu do rozwiązań SAS – SATA. Dyski SATA będą kompatybilne z kontrolerami dysków SAS. Natomiast dyski SAS nie będą działać z rozwiązaniami SATA.  Kolejną ciekawostką jest zapowiedź oraz wdrożenie nowego standardu SAS-4 (24G SAS – 22.5 Gb/s), którego pierwsze dyski i kontrolery powinny pojawić się na rynku w 2020 roku.

Dla każdego coś dobrego

Patrząc z perspektywy klienta biznesowego najlepszym rozwiązaniem na dziś kosztowo jest SATA. Te dyski sprawdzą się do buforowania danych oraz do środowiska gdzie jest głównie odczyt danych. Jeśli ktoś chce budować rozwiązania szybsze i bardziej przyszłościowe powinien się skupić na NVMe. Dyski z tym interfejsem są po prostu szybsze i oferują możliwość wykorzystanie w pełni technologii SSD. Natomiast dla klientów, którzy mają zróżnicowanie środowisko i dodatkowo chcą łączyć SSD i HDD to najlepszym rozwiązaniem jest SAS. Dlatego nie możemy jednoznacznie wskazać co będzie najlepsze dla każdego klienta. Patrząc na rozwój technologii to należy się pogodzić z tym, iż dysków SSD SATA za chwilę po prostu nie będzie i w boju pozostaną tylko dwie technologie, które mogą zaoferować coś innego dla każdego.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz