Home Dyski Interfejs NVMe dla dysków – przyszłość czy ślepy zaułek?

Interfejs NVMe dla dysków – przyszłość czy ślepy zaułek?

przez admin
interfejs nvme

NVMe – Non-Volatile Memory express (odniesie do technologii FLASH, czyli pamięci które po zaniku napięcia zachowują informacje) – interfejs został stworzony po to, aby przeskoczyć ograniczenia dla dysków SSD, które nakłada na nie interfejs SATA. Wykorzystano rozwiązania adresowane, które do tej pory było zarezerwowane dla PCIe. Ideą tego rozwiązania miało być stworzenie, prostego rozwiązania, które będzie mogło łatwo zastąpić SATA w każdym sektorze i pozwoli na zwiększenie wydajności dysków SSD. Pierwszy dyski były zbudowane jako AIC (Add in card – w postaci karty, która wpinało się bezpośredni w złącze PCIe). Następnie były dyski w formacie M.2, które były wpinane bezpośrednio w płytę główną albo przez przejściówką w miejsce karty do złącza PCIe.

NVMe a SATA jakie są realne różnice?

Dla użytkowników są widoczne większe prędkości zapisu i odczytu oraz ilość IOPS, która była nieosiągalna dla dysków z interfejsem SATA (oparte na technologii AHCI).

AHCI vs NVMe
Źródło: nvmexpress.org

Czy to rozwiązanie ma wady? Naszym zdaniem ma dwa i dość istotne.

Mniejszy problem jest sam sposób transmisji. Czyli, jak dla interfejsów SATA, tutaj można w tym samym czasie tylko wysyłać albo odbierać dane. Nie można robić tego samego w tym samym czasie, co wpływa istotnie na osiągi. Na ten moment Western Digital wypuścił serię SSD SN200, która ma posiadać opcję „Dual Drive”, który posiada 2 niezależnie ścieżki dostępowe i gdyby jedna z nich uległa awarii to druga jest redundantna. Natomiast ta technologia nie jest tak dobra jak podobne rozwiązanie dyskach SAS.

Drugi problem jest dużo poważniejszy w rozwiązaniach biznesowych czyli RAID. Proste rozwiązania typu RAID SATA były czasem już wspierane przez samą płytę a bardziej złożone SATA i SAS są obsługiwane przez dedykowany kontrole. Dla NVMe nie ma na dzień dzisiejszy kontrolerów sprzętowych, jest jedynie możliwy Intel® Virtual RAID on CPU (Intel® VROC). Jest to rozwiązanie softwarowe Intela, które ma ograniczenia co do ilości dysków w RAID, trzeba kupić dodatkowe licencje, nie współpracuje ono ze wszystkimi płytami/dyski SSD. Nie jest to rozwiązanie „plug and play” i wymaga większej wiedzy, aby je skonfigurować i mniej doświadczeni użytkownicy mają z tym problem. Dlaczego naszym zdaniem Intel tak bardzo naciska na VROC? Ponieważ jeśli seria S4510 będzie ostatnia, opartą o SATA to Intel będzie miał w ofercie tylko SSD NVMe, bo nie mają w swojej ofercie innych rozwiązań.

Przykłady dysków NVMe SSD do WD

Dyski z interfejsem NVMe z ofercie Esus IT

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz