Home Sieci Co należy wiedzieć przez zakupem karty sieciowej?

Co należy wiedzieć przez zakupem karty sieciowej?

przez admin
karty sieciowe

Czy wyobrażamy sobie dziś życie bez Internetu? Czy umielibyśmy funkcjonować bez życia w świecie online? Zakupy, rozmowy ze znajomymi, wykorzystywanie mediów społecznościowych dla biznesu. Dziś Internet stanowi dla nas element niezbędny, dlatego też nic dziwnego, że niemal wszystkie urządzenia wyposażone są w bezprzewodową kartę sieciową WiFi. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie najszybciej i najbardziej wygodnie połączyć się z internetem za pośrednictwem routera, który znajduje się w domu, biurze, sklepie czy też każdym innym obiekcie.

Wybór odpowiedniej karty sieciowej nie jest zadaniem tak łatwym, jakby mogło się nam wydawać. W tym artykule postaramy się jednak podpowiedzieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę, by móc zakupić odpowiednią kartę, w pełni dopasowaną do naszych potrzeb, oczekiwań i wymagań.

Większość urządzeń posiada wbudowaną kartę sieciową w urządzeniu. Jeśli jej jednak nie ma lub chcemy zakupić kartę sieciową szybszą, bardziej nowoczesną, wówczas należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, tak, aby móc wybrać to, co okaże się być dla nas właśnie najlepsze. Jaką więc kartę sieciową wybrać do swojego urządzenia? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Czym właściwie jest karta sieciowa?

Karta sieciowa jest to jest jeden z podzespołów komputera, który służy między innymi do odbierania i wysyłania pakietów danych w sieci komputerowej. Każda karta posiada swój adres MAC – Media Access Control, a więc specjalny adres fizyczny, który to jest nadawany przy produkcji danej karty sieciowej.

Rodzaje kart sieciowych

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej karty sieciowej, musimy wcześniej zapoznać się z jej rodzajami, tak, aby móc postawić na to, co okaże się być po prostu najlepsze. Karty sieciowe w zależności od miejsca montażu, podzielić możemy na dwa rodzaje. Jedne z nich to karty zewnętrzne, które podłączone są przez porty USB na obudowie urządzenia, drugie wewnętrzne, zwane kablowymi, które wpinane są w gnieździe PCI na płycie głównej.

Szybkość transmisji danych

Karty sieciowe WiFi możemy podzielić ze względu na standard i szybkość transmisji danych. Takie karty sprawdzają się we wszystkich tak naprawdę urządzeniach. Są one w telefonach, są w tabletach, w laptopach. Jakie więc są dostępne na rynku? Wyróżnić możemy między innymi:

  • 11b- szybkość 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz
  • 11g – szybkość 54Mb/s częstotliwość 2,4GHz
  • 11n – szybkość 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz lub 150Mb/s i częstotliwość 2,4 GHz
  • 11ac – szybkość do 1 Gb/s
  • 11ax- szybkość do 10 Gb/s.

Karta sieciowa – przewodowa czy bezprzewodowa?

Wybierając kartę sieciową, mamy do wyboru przewodową, jak również i bezprzewodową. Jaką wybrać? Która z nich będzie lepszym zakupem? Karta sieciowa bezprzewodowa to z pewnością duży komfort i wygoda jej wykorzystywania, bowiem nie potrzebujemy żadnych kabli, by sygnał był rozprowadzony po całym domu, a nawet i poza nim, w zależności od tego, jaką mamy siłę sygnału. Największą zaletą jest na pewno pełna mobilność, z kolei wadą nie zawsze idealny zasięg, który może być zakłócony między innymi przez materiały ścian czy na przykład wpływ sieci bezprzewodowych, jakie docierają do nas z innych miejsc lub nadajników. Karta sieciowa przewodowa z kolei działa poprzez kabel transmitujący dane. Zaletą jest to, że otrzymujemy pełną stabilność sygnału i możliwość uzyskania wysokich szybkości transferu. Minusem z kolei jest konieczność używania kabla, co sprawia, że ogranicza nas znacząco miejsce, w którym z urządzenia możemy korzystać.

Na co zwrócić uwagę wybierając kartę sieciową?

Jeśli chcemy dokonać zakupu karty sieciowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Bardzo ważne są więc takie rozwiązania, jak: antena sieciowa i jej położenie, standard, zmiana anteny, czy gniazdo. Każdy ten element jest niezwykle ważny i każdy działa znacząco na naszą pracę. Antena ma wpływ na jakość i na stabilność sygnału, a to ma ogromne znaczenie między innymi dla jego mocy i braku zakłóceń. Jej położenie ma niebywałe znaczenie, a wybrać można antenę zewnętrzną i wewnętrzną. Te pierwsze mają dużo lepszy zasięg. Jeśli chodzi o gniazdo, możemy uzyskać sygnał na jeszcze większej odległości.

Wybór odpowiedniej karty

Z całą pewnością każda karta sieciowa działa na innej zasadzie i każda jest w stanie zapewnić nam większe lub mniejsze zadowolenie. Bez wątpienia należy skupić się nad jej wyborem, bo od tego zależeć będzie nasz komfort i wygoda użytkowania różnego rodzaju sprzętów. Stawiając na odpowiedni sklep, który posiada szeroką paletę dostępnych produktów, z całą pewnością uda nam się trafić na takie rozwiązanie, które okaże się być dla nas właśnie najlepsze. Warto skupić się na parametrach karty, zastanowić się, czy lepiej wybrać opcję bezprzewodową czy może przewodową. Im więcej elementów weźmiemy pod uwagę, tym z całą pewnością uda nam się uzyskać lepsze rozwiązanie. Internet to dziś całość naszych działań, a więc niech więc świat online daje nam duże możliwości, które są dostępne dzięki odpowiedniej właśnie karcie sieciowej.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Zostaw komentarz